Stránky pro dvojčata a všechny, kteří se o ně zajímají

Média o dvojčatech a vícerčatech

Rozhovor s tatínkem paterčat Antonínem Kroščenem a Klárou Vítkovou Rulíkovou v pořadu ČRo2 Je jaká je dne 20. 2. 2014:

http://prehravac.rozhlas.cz/audio/3066291

 http://hledani.rozhlas.cz/iRadio/?stanice[]=%C4%8CRo+Dvojka&porad[]=Je+jak%C3%A1+je&zobrazNevysilane=1

http://www.rozhlas.cz/dvojka/jejakaje/_zprava/rada-pro-rodice-patercat-hlavne-prezit–1318200


 

Rozhovor s Klárou Vítkovou Rulíkovou o rodině s paterčaty v pořadu Před půlnocí na ČRo Radiožurnál 13.9.2013

http://prehravac.rozhlas.cz/audio/2966321

 

Pojištění „na dvojčata“

Po vzoru zahraničních pojišťoven začínají i některé „kreativní“ pojišťovny v ČR nabízet různá kuriozní pojištění. Jedním z nich je možnost pojistit se na přirozené početí dvojčat (vícerčat). V případě, že potom pojištěnec (tedy spíše pojištěnkyně) porodní dvojčata, dostane od pojišťovny plnění v řádu až několika desítek tisíc. Více můžete číst zde.

Ukradená čínská dvojčata

Neuvěřitelný případ se stal v Číně – lékařka podvodem připravila manželský pár o dvojčata- holčičky přímo v porodnici. Rodičům namluvila, že se dvojčata narodila postižená aměli by se jich vzdát. Zdravá dvojčata potom prodala. Více si můžete přečíst zde .

Nové články o paterčatech

http://www.extra.cz/vybrane-penize-pro-matku-patercat-deti-je-nedostanou-co-s-nimi-rodina-udela

http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-udalosti/199383/matka-patercat-bojim-se-ze-deti-skonci-jako-popalena-natalka.html
 Rozhovor s Klárou Vítkovou Rulíkovou o pomoci paterčatům v pořadu Host na ČRo Radiožurnál

http://prehravac.rozhlas.cz/audio/2906096

 

Dar rodině s paterčaty od firmy Daniela kocarky.cz rozpoutal vlnu nejen kladných reakcí 🙁

http://www.romea.cz/cz/zpravodajstvi/domaci/narozeni-patercat-zvedlo-prostrednictvim-internetu-vlnu-rasismu-nenavisti-a-zavisti
http://www.denikreferendum.cz/clanek/15673-darujeme-kocarky
http://www.kocarky.cz/kocarek-pro-patercata.php

 

Zajímavá reportáž o trojčatech – nemusí to být vždy tak snadné

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10117034229-168-hodin/213411058250602/obsah/264576-dve-rodiny/

 

A ještě něco o vícerčatech – dokument o čtyřčatech

První čtyřčata se v ČR narodila v padesátých letech, poslední čtyřčata před deseti lety. Dokument Bernarda Šafaříka si můžete prohlédnout zde.

 

Nejen dvojčata, ale PATERČATA v médiích :-), květen 2013

První paterčata v Česku a dokonce přirozeně počatá! To je opravdu výjimečná zpráva – trojčata se rodí s pravděpodobností 1:55 milionům. V současné době žije na celém světe asi stovka trojčat. Jak o nich informují Česká média?
http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1097181328-udalosti/213411000100524/obsah/263195-prvni-ceska-patercata/
http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/228862-lekari-se-pripravuji-na-porod-historicky-prvnich-ceskych-patercat/
http://tn.nova.cz/zpravy/domaci/maminka-z-milovic-ceka-patercata-snad-je-uzivime-rika.html
http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-udalosti/198088/ceska-supermama-alexandra-23-porodi-patercata.html
http://www.ceskatelevize.cz/porady/10117034229-168-hodin/
http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-udalosti/198114/supermama-ceka-patercata-jak-se-budou-jmenovat.html
http://www.denik.cz/z_domova/zene-se-narodi-patercata-i-sance-na-vyhru-ve-sportce-je-mnohem-vetsi-20130526.html
http://tn.nova.cz/zpravy/domaci/sasa-23-ceka-patercata-a-uz-je-v-porodnici-vime-kam-ji-poslat-pomoc.html
http://www.ahaonline.cz/clanek/musite-vedet/86916/alexandra-23-z-milovic-na-nymbursku-ceka-prvni-ceska-patercata.html
http://tn.nova.cz/zpravy/rozhovory/
http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1097181328-udalosti/213411000100528/obsah/263857-pripravy-na-patercata/
http://tn.nova.cz/zpravy/tv-archiv/televizni-noviny/televizni-noviny-br-tn-30-5.html – 19.min.

 

Rodinné křižovatky – Já v množném čísle

Režisér a scenárista Jan Gogola ml. se společně se scenáristkou Evou Hradilovou rozhodli vnímat mnohdy mytizovaný svět dvojčat jako příležitost k úvaze nad tím, kolikrát je každý z nás vlastně na světě. Existuje naše „druhé já“ anebo naše „druhá já“? A co se skrývá pod tím prvním, třetím, desátým? Film si klade otázky po smyslu a podobách identity, originality a plurality a snaží se hledat odpovědi i v obyčejné každodennosti. Ve filmu kromě několika párů dvojčat (vedle starších malířek se například objeví mladé punkerky) vystoupí i fotografka Tereza Vlčková zachycující fiktivní i skutečná dvojčata ve svém u nás i v zahraničí oceňovaném projektu s názvem Two. Autorka k tématu dvojčat sama říká: „Každý v sobě nosíme někoho, kdo je s námi spřízněn jako naše dvojče.“
http://www.ceskatelevize.cz/porady/1102412465-rodinne-krizovatky/308295350030009-ja-v-mnoznem-cisle/video/

 

 

Nejmenší miminko světa pochází z dvojčat, 23.10.2012

Nejmenší miminko světa, Rumaisa, která vážila při narození pouhých 244 g a měřila 24,5 cm, pochází z dvojčat. Její sestra Hiba byla o něco větší, její váha byla nad 500g. Děti se narodily v září 2004. císařským řezem v 26. týdnu těhotenství, tedy 14 týdnů před termínem porodu v univerzitní nemocnici Loyola u Chicaga.  Obě sestry zde prodělaly operativní korekci oční vady, která se u předčasně narozených objevuje často. Hiba byla propuštěna domů již v lednu 2005,  Rumaisa o více než měsíc později. V současné době se obě vyvíjejí fyzicky i mentálně normálně.

 

Nevidomá maminka dvojčat, 16.8.2012
23. června tohoto roku se manželům Janečkovým narodila dvojčátka – holčičky, Blanka a Barborka. Maminka Blanka je nevidomá a bez manželovy pomoci by se neobešla, tak tatínek Tomáš nastoupil na rodičovskou dovolenou, aby své ženě v péči o dvojčata pomohl. Rodina Janečkových má ještě starší dcerku Terezku, která  chodí do třetí třídy. Maminka, která má výborný sluch a krásně zpívá dvá dvojčata rozeznává podle hlasu a pláče. Kdo sám zažil péči o dvojčata musí před paní Blanklou smeknout!

 

První olympijskou medajli v moderním pětiboji pro ČR vybojoval David Svoboda – jednovaječné dvojče, 11.8.2012
David Svoboda, náš nový olympijský vítěz, jehož jednovaječné dvojče Tomáš se věnuje triatlonu, dnes dokázal vybojovat první zlatou olympijskou mejdali v moderním pětiboji v historii pro Českou republiku. Do závodu vstoupil jako vítěz a jako vítěz také skončil!
Gratulujeme!!

 

Naděje pro matky s dvojčaty s TTTS, 10.8.2012
Ústav pro péči o matku a dítě (ÚPMD) v pražském Podolí nabízí od ledna 2013 unikátní operace dítěte přímo v děloze matky. Pro dmatky dvojčat, jejichž děti trpí TTTS (jedno dítě se vyvíjí na úkor druhého) to znamená, že bude možné  laserovým paprskem oddělit jejich cévní systémy a zabránit tak závažným komplikacím při TTTS (úmrtí jednoho či obou plodů). Tyto zákroky většinou probíhají mezi 24. až 28. týdnem gravidity.

 

Vesnice plná dvojčat, 9.8.2012
Uvač, malá vesnička v Bosně a Hercegovině, je opravdu unikátním „hnízdem“ dvojčat. Z každého čtvrtého těhotenství se zde narodí dvojčata. Celkem jich ve vesničce s asi 300 obyvateli žije 13 párů. Důvod proč je zde tak vysoký počet dvojčat zatím vědci neodhalili.

 

Dvojčat stále přibývá. V roce 2011 se jich na Moravě narodilo 253, 7.8.2012
Nárůst dvojčat nelze přehlédnout. Oproti roku 1991 se jich na Moravě narodilo více o 113 případů. Podle odborníků za více narozených dvojčat zřejmě může zčásti asistovaná reprodukce, ke které ženy čím dál častěji přistupují. Počet trojčat a čtyřčat zůstává každý rok víceméně stejný, ukázaly zveřejněné statistiky Českého statistického úřadu.
To, že ženy odkládají první těhotenství až po 30. roce věku vede často k tomu, že vaječníky už nemusejí fungovat správně a přichází na řadu léčba. Jedna z léčebných metod přitom může způsobit vícečetné těhotenství

 

 

Dvojčata rodila ve stejný den, 23.10.2011
Dvojčata Jenifer a Jessica z americké Indiany, rodila ve stejný den. Sestry tak budou příští rok slavit nejen své narozeniny ve stejný den, ale také narozeniny svých dětí.

 

 

Porod dvojcete byl pozdrzen o 153 dni, 17.1.2000
USA – Za zazrak mediciny a svetovy rekord povazuji americti lekari chlapecka, ktery se narodil pet mesicu po svem sourozenci-dvojceti. Informovali o tom v patek lekari z nemocnice v americkem Marylandu. Benjamin Rosenthal se narodil v radnem terminu cisarskym rezem 153 dni po predcasnem prichodu sveho sourozence, ktery zemrel. Benjamin znamena svetovy rekord v dobe pozastaveneho porodu. V deloze matky ho porodnici doslova zasili okamzite po predcasnem narozeni prvniho z dvojcat. I presto byla podle porodniku sance na uspech a donoseni ditete pouze jednoprocentni.

 

 

Porodila jedno bile a jedno cerne dvojce, 19.07.1999
Bili manzele, kteri se po zamene embryi stali rodici cerneho miminka, se museli tohoto sveho potomka vzdat a „odevzdat“ ho jeho biologickym afroamerickym rodicum. Podle rozhodnuti soudu v New Yorku ale smeji inadale maleho Akiela dvakrat mesicne navstevovat, informoval sobotni americky tisk. Beloska Donna Fasanova si pred nejakym casem nechala stejne jako cernoska Deborah Perryova-Rogersova na jedne z reprodukcnich klinik zmrazit sva embrya. Loni 24. dubna si obe daly oplodnena vajicka zavest do delohy. U Donny Fasanove vsak lekari omylem pouzili krome jejich vlastnich i embrya Deborah Perryove-Rogersove. 29. prosince porodila Donna dvojcata – jedno bile a jedno cerne. Ona i jeji manzel se s tim sice vyrovnali a chteli, aby deti vyrostly jako bratri; biologicka matka a jeji partner ale dali celou zalezitost k soudu.

 

 

Nejplodnejsi zena sveta zemrela v Chile, 08.08.1998
SANTIAGO DE CHILE – Leontina Espinozova, povazovana za nejplodnejsi zenu na svete, zemrela ve ctvrtek v chilskem San Antoniu v dusledku diabetickeho komatu. Jak upozornila agentura AFP, zustalo po ni krome manzela 55 deti a pres 100 vnuku. Leontina porodila celkem 57 deti, z toho devetkrat trojcata a 11krat dvojcata , za coz byla zapsana do Guinessovy knihy rekordu. Vek zemrele agentura neuvedla.

2 reakce na Média o dvojčatech a vícerčatech

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *