Stránky pro dvojčata a všechny, kteří se o ně zajímají

Lobbing – dvojčata a politika

 Dnes (12.4.2017) po jedenácté hodině se podařilo téměř neuvěřitelné – pozměňovací návrh ministra Chvojky prošel poslaneckou sněmovnou!!! Od ledna 2018 budou mít rodicě vícerčat možnost čerpat nikoliv „jen“ 220 000,- jako rodiny s dítětem narozeným samostatně,
ale 330 000,- !!!

Gratuluji, pane ministře Chvojko !!! Děkujeme!!
Děkuji i všem maminkám, které přišly hlasování podpořit!!!!


Konečně se opět po letech otevřelo téma podpory rodin s vícerčaty. Jsem moc ráda, že se toho pan ministr ujal tak brzy po svém jmenování… Jasně, teď budou všichni říkat, že na to mysleli už dávno… Od roku 2002 se snažíme téhle změny dosáhnout a vždy to skončilo na argumentu (který také v reportáži zazněl), že i rodiny, které mají děti krátce po sobě, jsou znevýhodněné :-(Tak si držme palce!!!
http://www.ceskatelevize.cz/porady/1097181328-udalosti/217411000100128/video/519268

Zde je k dispozi : Modelové_situace_rodin_s_dětmi_2017


Z roku 2006

Rodičovský příspěvek a dvojčata
Dne 9.2. 2006 schválil Senát, v rámci zákona o životním a existenčním minimu, zvýšení rodičovského příspěvku na 40% hrubé mzdy v nepodnikatelské sféře. Je to velký posun v posuzování přímé péče o děti. Nyní budou rodiče své děti do 4 let vychovávat ne za „almužnu“, ale budou za svou práci odměněni částkou, která alespoň z části pokryje výdaje spojené s péčí o dítě. Snad jen jedinou výhradou pro zastánce tradiční rodiny je fakt, že i rodiče, kteří své dítě dávají denně na 4 hodiny do předškolních zařízení, budou oceněni stejně jako ti, kteří se o své děti starají osobně celodenně…
více informací získáte zde

6 reakcí na Lobbing – dvojčata a politika

 • Kateřina Holíková napsal:

  Dobrý den, omlouvám se, že obtěžuji, takových hloupých dotazů máte asi denně stovky, ale přesto jsem se rozhodla, že Vám napíšu. Jsem maminkou dvojčátek Esterky a Mikuláška. Narodili se nám 28.LISTOPADU 2013!!! Od září 2016 jsem nastoupila na částečný úvazek do zaměstnání (jsem středoškolská učitelka), rodičovský příspěvek mi tedy už skončil. NA DOPLATEK DO 330 000,- (když jsem čerpala jen 220tis) asi už nárok mít nebudu, že?:-((( Vím, že asi ne, ale za tento dotaz mi těch případných 100 tisíc stojí, tak to raději zkouším. Předem děkuji za odpověď, děkuji Katka Holíková

  • Klára Vítková Rulíková napsal:

   Milá Katko,
   pokud dobře počítám, tak vašim dvojčátkům budou 4 roky 28. listopadu tohoto roku. V tom případě se vás bohužel navýšení rodičovského příspěvku už nedotkne :-(.
   Je to smůla, že je to jen o měsíc a kousek (rodiny, ve kterých dvojčata oslaví 4. narozeniny po 1. lednu 2018, byť třeba již pracují, nárok mít budou) :-(.
   Přeji vám, aby vám dvojčata dělala jen radost, byť bez navýšení příspěvků 😉
   Srdečně zdravím!

 • Hrochovi napsal:

  Sleduji diskuzi, ale zdá se mi že řešíme stále jenom příspěvky.
  A co odchody do důchodu. Tam to bude podobné. Jeden porod (byť dvojčat) = jedno dítě. Je to tak?
  Máme opět smůlu?

  • Klára Vítková Rulíková napsal:

   Milí Hrochovi,
   máte pravdu… Při odchodu do důchodu jsou zohledněny pouze tři roky péče o děti, ať již jsou dvě nebo tři narozené najednou. Např. v Rakousku je situace rodin s vícerčaty řešena tak, že se matce za vícerčata přidává jeden „odpracovaný“ rok navíc. Bohužel na tento argument u nás nikdo neslyší :-(.

 • Petra Kudová napsal:

  Dobrý den,

  jsem nastávající maminka dvojčat ve 3. měsíci těhotenství a ráda bych se zeptala, zda-li je možné se nějak zapojit do lobbingu ohledně rodičovského příspěvku? Bohužel naše finanční situace není tak bídná, abychom dostali příspěvky od státu na bydlení apod.,ale není ani tak skvělá, protože momentálně nám na rodičovské bude chybět v rozpočtu měsíčně min 7tis Kč.

  Ráda bych pomohla a nějak tento problém rozhýbala.

  S pozdravem Petra Kudová

  • Klára Vítková Rulíková napsal:

   Milá Petro,
   moc Vám děkuji za zájem o problematiku rodin s dvojčaty. V tuhle chvíli (při rozpuštěné sněmovně a vládě v demisi) se toho mnoho udělat nedá, ale určitě můžete napsat osobní dopis panu ministrovi práce a sociálních věcí (případně i panu premiérovi), kde je upozorníte na to, že rodiny s dvojčaty jsou „diskriminovány“. Pošlu Vám mejlem pár materiálů, ze kterých můžete čerpat či vzít si inspiraci. Ze zkušenosti (práce v Senátu a na MPSV) vím, že je lepší psát individuální osobní dopisy jednotlivým představitelům (ať už vlády nebo parlamentu) než se připojovat podpisy pod petice. Osobní dopis vždy osloví adresáta lépe a pokud ho problém zaujme (a pochopí ho :-)), může s ním pracovat.
   Posílám alespoň mejlové adresy na některé odpovědné osoby:
   Ministr práce a soc. věcí: frantisek.konicek@mpsv.cz
   Náměstek ministra pro sociální a rodinnou politiku: pavel.caslava@mpsv.cz
   Premiér: rusnok.jiri@vlada.cz
   Vládní zmocněnkyně pro lidská práva: simunkova.monika@vlada.cz
   Ještě jednou děkuji a věřím, že se snad konečně podaří něco změnit (v tuhle chvíli vím, že se na MPSV uvažuje o tom, že by rodiny s vícerčaty dostávaly porodné i v případě, že se jedná o druhý nebo další porod).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *